Kuidas hooldada lubi- ja savikrohvi, et tagada nende pikaajaline vastupidavus?

Looduslike materjalide, nagu lubi ja savi, kasutamine sise- ja välisviimistluses on üha populaarsemaks muutunud, kuna need materjalid pakuvad mitmeid eeliseid senimaani levinud moodsate pinnakatete ees. Eeliste hulka kuuluvad parem niiskusregulatsioon, materjali hingavus ja keskkonnasõbralikkus. Kuid lubi- ja savikrohvide pikaajalise vastupidavuse tagamiseks on oluline teada kuidas neid korralikult hooldada. Vaatleme, millised on traditsioonliste katete eripärad ja milliseid hooldusnippe tuleks kasutada lubi- ja savikrohviga seinte puhul.

Savikrohv

Lubi- ja savikrohvi puhastamine

Lubi- ja savikrohvide puhastamiseks on oluline teha materjalidel vahet ja valida vastavalt pinnakattele õige puhastusvahend ja tehnika.

Lubikrohv on traditsiooniline looduslik materjal, mis sobib kasutamiseks nii sise- kui välistingimustes. Klassikalisel viisil krohvitud ja lubivärvitud lubikrohv pindu soovitame puhastada ainult pehme ja kuiva harjaga või vajadusel õrnalt poolniiske lapiga tupsutades. Kui lubikrohv on õigesti paigaldatud on see kõva ja kestev ning ei vaja lisahooldust. Kindlasti vältige söövitavate kemikaalide kasutamist, kuna need võivad kahjustada krohvi pinda ja vähendada selle eluiga. Tugevamate plekkide puhastamisel kasutage sooja vett ja neutraalse pH-tasemega puhastusvahendeid.

Kui teie lubikrohvitud pinnad on viimistletud tadelakti, stucco või mikrotsemendiga pole niiskuse pärast vaja muretseda. Stucco ja tadelakt pindu võib puhastada kuiva pehme harja või niiske lapi ja vee/äädikalahusega.

Savikrohvitud pindade puhul sobib ainult kuivpuhastus ja õrn harjamine. Savikrohvit eelis on selle võime salvestada ja anda ruumi tagasi niiskust, mistõttu on savikrohvitud ruumides parem sisekliima nii suvel kui talvel. Siiski tasuks savikrohvi Eesti oludes hoida liigse niiskuse eest.

Kaitse kahjustuste eest

Lubi- ja savikrohvide puhul on oluline kaitsta neid füüsiliste kahjustuste eest. Kuigi need krohvid on tugevad, võivad nad kriimustuste ja löökide tagajärjel kahjustuda. Selle vältimiseks veenduge, et mööbel ja muud esemed ei puutuks otse kokku krohvitud seintega. Võite kasutada seinakaitseid või pehmeid materjale, et kaitsta seinu löökide ja kriimustuste eest.

Lubi- ja savikrohvide puhul on oluline regulaarselt kontrollida pragude tekkimist ja vajadusel neid parandada. Praod võivad tekkida temperatuuri- või niiskuskõikumiste tõttu, samuti ehitusmaterjalide loomuliku vananemise käigus. Parandustöödeks kasutage samu segusid, mida kasutati krohvimisel. See tagab parima ühilduvuse ja parandatud ala vastupidavuse. Vajadusel võtke meiega ühendust, et saada professionaalset nõu segu valikul.

Regulaarne inspektsioon on lubi- ja savikrohvide pikaajalise vastupidavuse tagamise saladus. Kontrollige aegajalt seinte pinda pragude, kahjustuste ja niiskusprobleemide suhtes. Kui leiate mingeid probleeme, võtke kiiresti meetmeid nende kõrvaldamiseks kas iseseisvalt või konsulteerige spetsialistiga. Pidage meeles, et ennetav hooldus aitab vältida suuremaid probleeme ja pikendab teie krohvitud seinte eluiga.